Varför utförs inte alla monteringar?

Vi försöker alltid att fÀrdigstÀlla monteringar som finns bokade hos oss. TyvÀrr Àr inte förutsÀttningarna tillrÀckligt bra för att vi ska kunna fÄ jobbet gjort till en rimlig kostnad för er som konsument. Man brukar sÀga att var 10:e monteringsminut Àr EN trasig skruv ifrÄn att bli ett tre dagars jobb med stÀndigt ökande kostnader för er som konsument till följd.

Vid varje pÄbörjad montering görs en uppskattning kring kvalité och skick pÄ fordonet för att göra en bedömning ifall vi kommer kunna fullfölja monteringen utan extra kostnader för er som kund. Vid första anblick kan allt se bra ut, men nÀr man börjar plocka i det sÄ fÄr man stÀndigt nya överraskningar och omvÀrdera beslutet. Detta Àr oberoende av Ärsmodell utan handlar helt och hÄllet om hur bilen blivit vÄrdad.

Under arbetets gÄng görs nya bedömningar och gÄr inte dessa att lÀgga till grund för en montering med fullgott resultat sÄ tvingas vi avbryta för att inte orsaka er som kund oskÀliga extrakostnader.

Det handlar vÀldigt sÀllan om sjÀlva krokens fastsÀttning eller förankringspunkter för materialet utan om vÀgen till att kunna montera dit kroken som Àr avgörande.

Vi kan alltid fÄ bort delarna som behövs för att kunna montera dit den blivande kroken, men om förutsÀttningarna Àr sÄ dÄliga eller obefintliga att vi inte kan Ätermontera bilens ordinarie utrustning igen gÄr detta hand i hand med skenande kostnader för er som kund.

Can-Bus, specifik vs OEM?

UniCan Àr idag vÄr mest installerade el sats. Elsatser liknande denna finns i överflöd pÄ marknaden men endast en brÄkdel av dessa följer bransch standarden och uppfyller EU:s hÄrda krav pÄ funktionalitet och kompatibilitet. Den UniCan produkt som levereras av oss fungerar och Àr godkÀnd att installera pÄ alla europeiska bilar och passar till 100% av alla bilar med analoga positiva signaler för styrning av belysningen pÄ bilen. Den jobbar utifrÄn principen att den skapar ett eget nÀtverk utanför bilens egna komplexa och digitala nÀtverk och pÄ sÄ vis skapar den inga konflikter med bilens ordinarie elektronik. Man kan med vÀldigt förenklade ord beskriva och jÀmföra det med att installera ett extraljus eller led ramp pÄ dagens komplexa bilar. Allt material som vi tillhandahÄller erhÄller ocksÄ ISO certifiering vilket innebÀr att funktionssÀkerheten pÄ produkterna Àr mycket hög vid rÀtt hantering och installation.

Specifik installation innebÀr inte att det Àr OEM (Original Equipment Manufacturer) som installeras pÄ bilen. Det innebÀr inte heller att den har exakt samma funktioner som OEM erbjuder. Specifikt system innebÀr i praktiken att styrningen kommunicerar med bilen digitalt i stÀllet för analogt och tack vara den digitala integrationen med bilen fÄr man tillgÄng till mÄnga fler funktioner Àn vad UniCan kan erbjuda. NÀr tillverkaren utvecklat ett grÀnssnitt till styrningen Àr det först och frÀmst för att fÄ de funktioner som Àr lagstadgat att kommunicera och sedan lÀggs ytterligare funktioner till för att efterlikna OEM utan att bryta patenteringen som biltillverkaren har pÄ produkten och ÀndÄ erbjuda er som konsument ett prisvÀrt alternativ till originalverkstadens prislista. PÄ grund av sprÄk och krypteringsklass i bilarnas mjukvara kan de funktioner som produkten kan leverera skilja sig mycket frÄn tillverkare, bilmodell och Ärsmodell.